OC. Oil City

oil city

Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota

Gra inspirowana historią dziewiętnastowiecznych pionierów przemysłu naftowego z Galicji. Jest ona symulacją prowadzenia biznesu dla 9–30 osób od 13 roku życia. Gracze wchodzą w role historycznych przedsiębiorców i działają w trzyosobowych spółkach. Uczestnicy podczas rozgrywki uczą się współpracy w grupie, zarządzania ryzykiem, inwestowania i planowego działania w warunkach gwałtownych zmian cen surowców. Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury.

Nowe quizy naftowe Oil City

6 grudnia 2017 roku w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie odbyło się mikołajkowe spotkanie naftowe z młodzieżą z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu, które jest prężnym ośrodkiem gry Oil City. Grupa otrzymała quizy naftowe Oil City, dostępne również do pobrania w plikach PDF, na stronie: www.oc.mik.krakow.pllogo Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota na Małopolskim Festiwali Innowacji 2016

W ramach spotkania młodzież zapoznała się z początkami przemysłu naftowego w Galicji, jakimi były odkrycie metody frakcjonowanej destylacji ropy naftowej we lwowskiej aptece Piotra Mikolascha przez jego pracowników Ignacego Łukasiewicza i Jana Zeha, a następnie skonstruowanie pierwszej lampy naftowej przez Ignacego Łukasiewicza i blacharza Adama Bratkowskiego. Młodzież mogła prześledzić również ewolucję przemysłu wydobywczego od kopaczy i kopanek, do wiertaczy i odwiertów wykonywanych udarowo, początkowo ręcznie, a następnie za pomocą maszyny parowej.
Uczestnicy poznali także tradycyjną metodę pozyskiwania ropy naftowej za pomocą końskiego chwostu przez tzw. łebaków, czyli zbieraczy ropy naftowej, oraz sposoby dystrybucji cennego surowca konnymi tirami powożonymi przez tzw. maziarzy (zagrodę maziarską do dziś można oglądać w Łosiu pod Gorlicami). Szczegółowy opis działalności przedsiębiorców naftowych z Galicji można znaleźć w artykule Galicyjscy pionierzy przemysłu naftowego w II połowie XIX wieku autorstwa Sebastiana Wacięgi, współtwórcy gry Oil City, który poprowadził mikołajkowe spotkanie.

Grupa otrzymała quizy naftowe, dostępne również do pobrania w plikach PDF poniżej:

Oil City. Quiz z zagadkami technicznymi na temat galicyjskiego przemysłu naftowego (2018)

Oil City. Zagadki techniczne

Oil City. Quiz z zagadkami o działalności pionierów galicyjskiego przemysłu naftowego (2018)

Oil City. Zagadki_biograficzne

fot.S.Wacięga_szkolenieOC_PBW_23.03 (8)

Sebastian Wacięga
Sebastian Wacięga Dynamika Ekspozycji
48 (12) 422 18 84 w. 20

Facylitator zespołowego planowania strategicznego i tworzenia pomysłów programowych (misja, wizja, kierunki rozwoju, edukacja, działania i wystawy muzealne) Współtwórca gier: „Chłopska Szkoła Biznesu” i „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota”. Ukończył studia ekonomiczne i europeistyczne. Obronił doktorat o pomocniczości w lokalnej współpracy. Lubi ciszę i muzykę.

Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *