grafika: autorstwo grafiki

Zapraszamy do udziału w Małopolskim Festiwalu Innowacji 2017: rozgrywka Oil City w czwartek 18 maja

Rusza kolejny Małopolski Festiwal Innowacji, którego jesteśmy partnerem. Małopolski Instytut Kultury w Krakowie proponuje rozgrywkę Oil City, która odbędzie się w czwartek 18 maja w Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej (ulica Rajska 1, pokój 256 w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej) w godzinach 10.00–12.00 (konieczna rejestracja).
Spotkanie będzie się składało z dwóch części: krótkiej prezentacji dziejów narodzin przemysłu naftowego w Galicji oraz rozgrywki gry Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota.

Prezentacja będzie opowieścią o XIX-wiecznych innowatorach, m.in. Ignacym Łukasiewiczu i Janie Zehu, którzy w aptecznym laboratorium pracowali nad skutecznym sposobem destylacji ropy naftowej. Dzięki opanowaniu sztuki destylacji oczyszczona ropa naftowa stała się produktem przemysłowym, a Galicję (obszar województwa małopolskiego, podkarpackiego i Ukrainy) ogarnęła gorączka naftowa. Młody przemysł ewoluował od kopanek i studni ropnych z pracującymi w nich kopaczami do głębokich odwiertów wykonywanych przez wykwalifikowanych wiertaczy. Największy szyb naftowy Galicji nosił nazwę Oil City i znajdował się w Tustanowicach (dziś dzielnica ukraińskiego Borysławia). Technologicznym hitem stały się wiertnice kanadyjskie, które produkował w Gliniku Mariampolskim (dzisiejszej dzielnicy Gorlic) magnat naftowy z Kanady William Henry McGarvey. Oprócz ropy naftowej wielkim zainteresowaniem branży wydobywczej cieszył się wosk ziemny, a z czasem również gaz ziemny.

Po prezentacji uczestnicy przystąpią do rozgrywki Oil City. Gra jest symulacją prowadzenia biznesu dla 9–30 osób od 13 roku życia. Gracze wchodzą w role historycznych przedsiębiorców i działają w trzyosobowych spółkach. Uczestnicy rozgrywki uczą się współpracy w grupie, zarządzania ryzykiem, inwestowania i planowego działania w warunkach gwałtownych zmian cen surowców. Pierwsze wydanie gry ukazało się w 2015 roku dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski. Więcej i informacji: www.oc.mik.krakow.pl/materialy-do-pobrania/.

Poprzednia gra Małopolskiego Instytutu Kultury Chłopska Szkoła Biznesu doczekała się trzech wydań (2010, 2012, 2015) i otrzymała wyróżnienie w konkursie Komisji Europejskiej Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości. Gry historyczno-ekonomiczne inspirowane dziedzictwem Małopolski to regionalne produkty edukacyjne, które wzmacniają wizerunek Małopolski jako regionu z żywą tradycją przedsiębiorczości i innowacyjności.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

 

mfi-2017-min

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności