grafika: autorstwo grafiki

Gra Oil City w Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej w Krakowie

Podczas Małopolskiego Festiwalu Innowacji 2017 przeprowadzone zostały rozgrywki gry historyczno-ekonomicznej Małopolskiego Instytutu Kultury Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota. Uczestnicy zapoznali się z historią początków przemysłu naftowego w Galicji (dzisiejszej Małopolski, Podkarpacia, Ukrainy), a następnie wcielili się w role dyrektorów spółek naftowych i prowadzili własne przedsiębiorstwa.

Innowacyjna metoda edukacji ekonomicznej – w oparciu o wiedzę historyczną
Gra Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota jest regionalnym produktem szkoleniowym i przykładem innowacji edukacyjnej. Dzięki wykorzystaniu wiedzy historycznej o pionierach przemysłu naftowego z Galicji opracowana została gra, która uczy inwestowania, podejmowania ryzyka, rozwijania firmy i pracy w zespole (gracze podejmują decyzje wspólnie, w trzyosobowych spółkach).

Wprowadzenie historyczne i rozgrywka
Uczestnicy rozgrywki zapoznali się z XIX-wieczną innowacją – opracowaniem metody destylacji nafty, tak by nadawała się do celów oświetleniowych. Zobaczyli również ewolucję przemysłu naftowego – od pozyskiwania oleju skalnego (ropy naftowej) z samoczynnych wycieków, przez tworzenie studni ropnych (tzw. kopanek), po wykonywanie odwiertów, początkowo ręcznie, a z czasem za pomocą maszyny parowej. Rozwój przemysłu naftowego przebiegał bardzo dynamicznie. Na początku XX wieku Galicja była trzecim ośrodkiem wydobywczym na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Rosji.

Po wprowadzeniu historycznym uczestnicy przystąpili do gry. Każda trzyosobowa spółka naftowa otrzymała po 2400 złotych reńskich, które inwestowała w zakup nowych działek roponośnych i wież wiertniczych oraz zatrudnianie robotników. Dla zwiększenia skuteczności prowadzonego wydobycia spółki mogły również inwestować w usprawnienia: wentylatory, pompy, wiertnice kanadyjskie oraz destylarnie do uzyskiwania nafty z wydobytej ropy naftowej. Przedsiębiorcy organizowali również wydobycie wosku i gazu ziemnego.

Wprowadzenie historyczne przygotował i rozgrywkę przeprowadził współtwórca gry Sebastian Wacięga z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Spotkanie zorganizował Maciej Mikołajski z Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, gdzie dostępna jest gra (ulica Rajska 1, pokój 256).

Książki w Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej

Przy okazji Małopolskiego Festiwalu Innowacji Czytelnia Informacji Biznesowej i Europejskiej zaprezentowała swój zbiór książek o tematyce naftowej:

  • Bałtyckie i wschodnie pogranicze Unii Europejskiej. Wybrane zagadnienia, red. Eufemia Teichmann, Warszawa 2008
  • Historia polskiego przemysłu naftowego, red. Maciej Boryń, Andrzej Chodubski, Bartosz Duraj, Toruń 2014
  • Jarosz Rafał, Kaczmarek Tadeusz, Czy ropa rządzi światem?, Warszawa 2006
  • Potocki Wojciech, Ropa naftowa a wzrost gospodarczy, Warszawa 2014
  • Zuckerman Gregory, Niezwykła historia amerykańskich poszukiwaczy ropy i gazu w łupkach, Warszawa 2014
M!KCIBIEMFI2017_fot.SWacięga (8)-min

fot. S. Wacięga, MIK, CC BY SA 3.0

M!KCIBIEMFI2017_fot.SWacięga (7)-min

fot. S. Wacięga, MIK, CC BY SA 3.0

M!KCIBIEMFI2017_fot.SWacięga (10)-min

fot. S. Wacięga, MIK, CC BY SA 3.0

M!KCIBIEMFI2017_fot.SWacięga (9)-min

fot. S. Wacięga, MIK, CC BY SA 3.0

 

 

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności